Povijesni i pomorski muzej Istre (Museo storico e navale dell’ Istria), javna muzejska ustanova koja se bavi poviješću Istre i grada Pule srednjega i novoga vijeka, osnovana 1955. u Puli kao Muzej narodnooslobodilačke borbe Istre.
Muzej je od osnutka smješten u mletačkoj utvrdi Kaštel iz XVII. st.
Od 1962. naziva se Muzej narodne revolucije Istre. Postav muzeja je 1966. proširen prikazima i izlošcima iz razdoblja političkog i narodnosnog osvješćivanja Hrvata i Slovenaca Istre te prikazima razdoblja od propasti Austro-Ugarske Monarhije do napada saveznika na Kraljevinu Jugoslaviju, a 1969. prikazima i izlošcima iz razdoblja 1945−54. Nakon proglašenja hrvatske samostalnosti, naziv je 1990. promijenjen u Povijesni muzej Istre te je djelatnost proširena na širu povijest Istre. Od 2001. Muzej nosi ime Povijesni muzej Istre – Museo storico dell’ Istria, a od 2011. Povijesni i pomorski muzej Istre – Museo storico e navale dell’ Istria.
Muzej čine Odjel povijesti pomorstva i brodogradnje, Odjel za povijest grada Pule, Odjel srednjovjekovne povijesti Istre, Odjel novovjekovne povijesti Istre, Dokumentacijski odjel i Odjel muzejske knjižnice. Muzej od 2011. upravlja sustavom pulskih podzemnih skloništa Zerostrasse, od 2015. Posjetiteljskim centrom Herman Potočnik Noordung u restauriranoj austrougarskoj vodospremi, te od 2016. Kućom fresaka u Draguću.
U stručnim odjelima Muzeja okupljeno je 17 zbirki, među kojima numizmatička, grafička i kartografska zbirka, zbirke pomorstva i brodogradnje, oružja i vojne opreme, ordena, medalja, plaketa, diploma, pečata i grbova, filmskih, audio i video zapisa, fotografija, zastava, starih razglednica, spomenika, značajnih ličnosti, subgradskog i gradskog života i dr. Fundus muzeja čini više od 100 000 predmeta kulturno-povijesnoga, političkoga, vojnog i etnografskoga obilježja.
Zbirka pomorstva i brodogradnje obuhvaća tradicionalni brodograđevni alat s kraja XIX. st. i prve polovice XX. st. koji se rabio u Pomorskom arsenalu u Puli (→ Uljanik), uporabne predmete pronađene na podmorskim olupinama austrougarskoga bojnog broda Szent István, austrougarskoga putničkog parobroda Baron Gautsch, talijanskoga razarača Cesare Rossarol i Viribus Unitis, najvećega broda austrougarske ratne mornarice, nacrte ratnih brodova izgrađenih u Pomorskom arsenalu u Puli, različite predmete brodske opreme, brodske mjerne instrumente, zastave, nacrte, različite stručne publikacije i dr. U muzejskom dvorištu izložena je tradicijska ribarska brodica Luigi, jedina sačuvana ribarska brodica tipa → topo.
Zbirka oružja i vojne opreme obuhvaća artefakte raznih vojski koji su nađeni u Istri, a potječu iz razdoblja od Mletačke Republike i Habsburške Monarhije do današnjih dana. Iz razdoblja Mletačke Republike u zbirci se čuvaju vrijedni primjerci hladnog oružja (bodeži, kaciga, helebarda, mač schiavona), dok se iz razdoblja XIX. i XX. st. (Austro-Ugarska Monarhija, Kraljevina Italija, Treći Reich, SFRJ i Republika Hrvatska) u njoj nalaze mnogobrojni primjerci hladnoga i vatrenog oružja, vojne opreme, uniformi i oznaka svih rodova vojske.
D. Mandić: Preobražaj Muzeja narodne revolucije Istre u Povijesni muzej Istre (elaborat). Pula, 1990.
K. Pocedić: Zbirka pomorstva i brodogradnje Povijesnog muzeja Istre. Informatica museologica, 35(2004) 3−4, str. 14−16.
Muzej narodnooslobodilačke borbe Istre (1955–62)
Muzej narodne revolucije Istre (1962–90)
Povijesni muzej Istre (1990–2001)
Povijesni muzej Istre – Museo storico dell’ Istria (2001–11)
Povijesni i pomorski muzej Istre – Museo storico e navale dell’ Istria (od 2011)