Impresum

Hrvatska tehnička enciklopedija – Portal hrvatske tehničke baštine

copyright © 2017 Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb. Sva prava pridržana.

ISBN 978-953-268-043-0

REDAKCIJA

Glavni urednik: Zdenko Jecić
Uredništvo: Ivana Jović, Robert Krog, Ozana Martinčić, Mihela Melem Hajdarović, Marko Pustaj, Ivan Smolčić, Jasmina Tolj
Likovna urednica: Andrea Holenda
Jezične urednice: Ivana Jović, Marija Kovačušić
Tajnice: Vesnica Jambrović, Renata Pavlović (tajnica redakcije)
Informatička potpora: Bojan Sudarević
Izradba mrežnih stranica: Semir Resimović, Bojan Sudarević
Ilustracije: Andrea Holenda, Zrinka Panjkota
Kartografija: Tomislav Kaniški
Korektura: Maja Karšaj, Dubravka Šalić, Dubravko Veldić
Informatička obradba: Suzana Caganić, Veljka Pavković, Gabrijela Romac
Obradba ilustracija: Marijana Jelić, Štefica Martek
Obradba teksta: Vesna Dumenčić, Blaženka Kahlina-Vlahoviček

UREDNIČKO VIJEĆE

Vladimir Andročec, Damir Boras, Davor Fulanović, Zvonimir Jakobović, Stjepan Jecić, Sibila Jelaska, Božidar Liščić, Milena Mandić, Srećko Pegan, Nedjeljko Perić, Slaven Ravlić, Dubravko Rogale, Zdravko Terze

UREDNICI STRUKA

Mario Anžek (promet)
Ernest Bazijanac (zrakoplovstvo)
Rajko Grubišić (brodogradnja)
Stjepan Jecić (strojarstvo)
Pavao Komadina (pomorstvo)

SURADNICI

Andrassy, dr. sc. Mladen, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Andrassy, Maja

Andričić, dr. sc. Branka, dipl. ing., Kemijsko-tehnološki fakultet, Split

Andrić, dr. sc. Jerolim, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Andročec, dr. sc. Vladimir, Građevinski fakultet, Zagreb

Anić, dr. sc. Igor, akademik, Šumarski fakultet

Anžek, dr. sc. Mario, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Arčabić, mr. sc. Goran, Muzej grada Zagreba

Ašperger, dr. sc. Danijela, dipl. ing. kem. teh., Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije

Babić, dr. sc. Dario, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Bačmaga, Ivan, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb

Balen, dr. sc. Igor, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Balenović, dr. sc. Ivan, dr. sc.

Banović, dr. sc. Mara, dipl. ing., Prehrambeno-biotehnološki fakultet

Barišić, Zdenko, časopis Brodogradnja, Zagreb

Bartol, Lorena, bacc. rel. publ., Zagreb

Bašić, Ferdo

Batinić, dr. sc. Štefka, Hrvatski školski muzej, Zagreb

Bazijanac, dr. sc. Ernest, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Bažok, dr. sc. Renata, dipl. ing., Agronomski fakultet

Bedeković, dr. sc. Gordan, dipl. ing. rudarstva, Rudarsko-geološko.naftni fakultet

Belamarić, dr. sc. Igor, Brodosplit, Split

Belamarić, dr. sc. Branko, Acer d.o.o., Zagreb

Beljo Lučić, Ružica

Beljo Lučić, dr. sc. Ružica, Šumarski fakultet, Zagreb

Bogdan, dr. sc. Željko, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Bogutovac, mr. sc. Antonijela, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb

Bohanek, dr. sc. Vječislav, dipl. ing., Rudarsko-geološko-naftni fakultet

Bolanča, Zdenka

Bolanča Mirković, Ivana, izv. prof., Grafički fakultet

Bolf, dr. sc. Nenad, dipl. ing., Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije

Borojević Šoštarić, dr. sc. Sibila, izvanredna profesorica, Rudarsko-geološko.naftni fakultet

Božanić, dr. sc. Rajka, Prehrambeno-biotehnološki fakultet

Brezović, dr. sc. Mladen, dipl. ing., Šumarski fakultet

Brkić, dr. sc. Vladislav, dipl. ing., Rudarsko-geološko.naftni fakultet

Brkić Midžić, Silvija, profesor, Hrvatski muzej medicine i farmacije HAZU, Zagreb

Brnardić, Mato, Lučka kapetanija Sisak

Bubalo, dr. sc. Dragan, redoviti profesor, Agronomski fakultet

Carović-Stanko, dr. sc. Klaudija, izv. profesor, Agronomski fakultet

Čatić, dr. sc. Igor, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Čavlović, dr. sc. Jura, Šumarski fakultet, Zagreb

Čorić, dr. sc. Večeslav, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Čunko, dr. sc. Ružica, dipl. ing., Tekstilno-tehnološki fakultt

Ćatipović, dr. sc. Ivan, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Ćiško Anić, dr. sc. Blaženka, dipl. ing. kemije, Saponia d.d. Osijek

Ćurić, dr. sc. Duška, redoviti profesor, Prehrambeno-biotehnološki fakultet

Ćurko, dr. sc. Josip, dipl. ing., Prehrambeno-biotehnološki fakultet

Degiuli, dr. sc. Nastia, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Dejanović, dr. sc. Igor, izvanredni profesor, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije

Dejhalla, dr. sc. Roko, Tehnički fakultet, Rijeka

Delić, dr. sc. Vladimir, dipl. ing. biologije

Dobrilović, dr. sc. Mario, dipl. ing., Rudarsko-geološko-naftni fakultet

Dolar, dr. sc. Davor, dipl.kem.ing., Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije

Domijan, Darija, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb

Duić, Željko

Đodan, dr. sc. Martina, dipl. ing. šumarstva, Hrvatski šumarski institut

Eleršek, mr. sc. Leonard, Središte za obuku HRZ-a i PZO-a »Rudolf Perešin«, Zadar

Erceg, dr. sc. Matko, dipl. ing., Kemijsko-tehnološki fakultet, Split

Ester, dr. sc. Zvonimir, dipl. ing. rudarstva

Feletar, dr. sc. Petar, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Filipović, dr. sc. Dubravko, dipl. ing. agronomije, Agronomski fakultet

Firšt Rogale, dr. sc. Snježana, Tekstilno-tehnološki fakultet

Flinčec Grgac, dr. sc. Sandra, izvanredna profesorica, Tekstilno-tehnološki fakultet

Franković, dr. sc. Bernard, Tehnički fakultet, Rijeka

Franjić, dr. sc. Jozo, Šumarski fakultet, Zagreb

Frka, Danijel, Rijeka promet, Rijeka

Fulanović, Davor, Tehnički muzej »Nikola Tesla«, Zagreb

Gajdek, Đuro, publicist, Sisak

Gaurina Srček, Višnja

Gaurina-Međimurec, dr. sc. Nediljka, dipl. ing., Rudarsko-geološko.naftni fakultet

Godinić Mikulčić, dr. sc. Vlatka, dipl. ing. biologije, Agencija za mobilnost i programe EU

Gold, dr. sc. Hrvoje, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Gomzi, dr. sc. Zoran, dipl. ing., Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije

Govorčin, dr. sc. Slavko

Grbac, dr. sc. Ivica, prof. dr. sc., Šumarski fakultet

Grčić, dr. sc. Ivana, dipl. kem. inž., Geotehnički fakultet

Grdinić, dr. sc. Vladimir, mag. pharm.

Greger, Krešimir, Šumarski fakultet, Zagreb

Grozdek, dr. sc. Marino, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Grubišić, dr. sc. Rajko, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Grubišić, dr. sc. Izvor, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Hadžić, dr. sc. Neven, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Hasan, dr. sc. Marin, izvanredni profesor, Šumarski fakultet, Zagreb

Herceg, dr. sc. Zoran, dipl. ing., Prehrambeno-biotehnološki fakultet

Herold, dr. sc. Zvonko, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Holenda, Andrea

Horvat, Predrag

Hozjan, dr. sc. Dubravka, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Husnjak, dr. sc. Stjepan, dipl. ing., Agronomski fakultet

Idžojtić, dr. sc. Marilena, Šumarski fakulte, Zagreb

Ištvanić, dr. sc. Josip, Šumarski fakultet, Zagreb

Ivanković, dr. sc. Ante, sveučilišni profesor, Agronomski fakultet

Jambreković, dr. sc. Vladimir, redoviti profesor, Šumarski fakultet

Janović, Zvonimir

Jecić, dr. sc. Zdenko, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb

Jecić, dr. sc. Stjepan, akademik, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Jelaska, dr. sc. Sibila, akademkinja, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

Jirouš-Rajković, dr. sc. Vlatka, prof. dr. sc., Šumarski fakultet

Jokić, dr. sc. Marko, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Jović, Ivana, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb

Jukić, Ante

Juraga, dr. sc. Ivan, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Jurčević Lulić, dr. sc. Tanja, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Jurišić, dr. sc. Mladen, dipl. ing., Fakultet agrobiotehničkih znanosti

Kajba, dr. sc. Davorin, Šumarski fakultet, Zagreb

Kardum, Dragan, dipl.ing.kem.teh., Pliva d.o.o.

Karminski, Julije, Brodoprojekt, Rijeka

Keber, Luciano, Lučka kapetanija Rijeka, Bakar

Kisić, dr. sc. Ivica, dipl. ing. agronomije, Agronomski fakultet

Klarić, dr. sc. Miljenko, docent, Šumarski fakultet

Klobučar Srbić, Iva, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb

Knezić, dr. sc. Željko, dipl. ing. tehnologije, Tekstilno-tehnološki fakultet

Kniewald, dr. sc. Zlatko, dipl. ing. biotehnologije

Kolar-Dimitrijević, dr. sc. Mira, Filozofski fakultet, Zagreb

Komes, dr. sc. Draženka, redoviti profesor, Prehrambeno-biotehnološki fakultet

Kos, dr. sc. Serđo, Pomorski fakultet, Rijeka

Kos, dr. sc. Blaženka, dipl. ing., Prehrambeno-biotehnološki fakultet

Kovačević Zelić, dr. sc. Biljana, dipl. ing., Rudarsko-geološko.naftni fakultet

Kozličić, dr. sc. Mithad, akademik ANUBiH, Filozofski fakultet, Zadar

Kraljić Roković, dr. sc. Marijana, izvanredni profesor, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije

Krog, Robert, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb

Kujundžić, dr. sc. Trpimir, redoviti profesor, Rudarsko-geološko.naftni fakultet

Kurevija, dr. sc. Tomislav, izvj. prof., Rudarsko-geološko.naftni fakultet

Kuzmanić, dr. sc. Nenad, dipl. ing., Kemijsko-tehnološki fakultet, Split

Kužić, dr. sc. Krešimir, Hrvatsko vojno učilište »Dr. Franjo Tuđman«, Zagreb

Leaković, Antun

Leaković, Antun, dipl. ing. šumarstva, Šumarski muzej Bošnjaci

Leljak Levanić, dr. sc. Dunja, izvanredna profesorica, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb

Lovrić Plantić, dr. sc. Vesna, Muzej za umjetnost i obrt, Zagreb

Maletić, Edi

Mandarić, Lucija, univ. bacc. inf. et philol. slav. merid., Zagreb

Mandžuka, dr. sc. Sadko, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Margaletić, dr. sc. Josip, Šumarski fakultet, Zagreb

Markovina, dr. sc. Roko, Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Split

Martinčić, mr. sc. Ozana, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb

Matošić, dr. sc. Marin, dipl. ing., Prehrambeno-biotehnološki fakultet

Medek, Goran

Melem Hajdarović, mr. sc. Mihela, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb

Mešić, dr. sc. Aleksandar, dipl. ing., Agronomski fakultet

Mihalić Arbanas, dr. sc. Snježana, prof. dr.sc., Rudarsko-geološko.naftni fakultet

Mikota, dr. sc. Miroslav, dipl. graf. ing., Grafički fakultet

Milčić, Branimir, Prvomajska, Zagreb

Milić-Jakovlić, Dino, Avola Solutions d.o.o., Zagreb

Mujadžević, dr. sc. Dino, dipl. turkolog i povjesničar, Humboldt Universitat zu Berlin

Mušterić, mr. sc. Ivan, Adria-Mar Brodogradnja, Zagreb

Nakić, dr. sc. Zoran, prof. dr.sc., Rudarsko-geološko.naftni fakultet

Nikolić, dr. sc. Gojko, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb

Novak, Srđan

Novaković, dr. sc. Branko, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Otmačić Ćurković, dr. sc. Helena, dipl. ing., Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije

Pađen, Luka, mag. inf., Zagreb

Papa, dr. sc. Ivica, Šumarski fakultet, Zagreb

Parlov, dr. sc. Jelena, dipl. ing., Rudarsko-geološko.naftni fakultet

Pavlin, dr. sc. Stanislav, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Pejić, dr. sc. Ivan, dipl. ing. agronomije, Agronomski fakultet

Pentek, dr. sc. Tibor, Šumarski fakultet, Zagreb

Perić, Sanja

Pernar, dr. sc. Nikola, Šumarski fakultet, zagreb

Pervan, dr. sc. Stjepan, dipl. ing., Šumarski fakultet

Pezelj, Emira

Poljak, mr. sc. Marina, mag. nutr., Saponia d.d.

Poršinsky, dr. sc. Tomislav, Šumarski fakultet, Zagreb

Posavec, dr. sc. Stjepan, Šumarski fakultet, Zagreb

Pospišil, dr. sc. Milan, dipl. ing. poljoprivrede, Agronomski fakultet

Prlić Kardum, dr. sc. Jasna, sveučilišni profesor, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije

Pustaj, Marko, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb

Pušić, Tanja

Radojčić Redovniković, dr. sc. Ivana, dipl. ing., Prehrambeno-biotehnološki fakultet

Radonić, Antun, Tehnički muzej »Nikola Tesla«, Zagreb

Radošević, dr. sc. Kristina, dipl. ing., Prehrambeno-biotehnološki fakultet

Rajič, Goran, Muzej pošte i telekomunikacija, Zagreb

Rakić, dr. sc. Estera, HP ‒ Hrvatska pošta, Zagreb

Rihtarić, Margareta, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Rogošić, dr. sc. Marko, prof. dr. sc., Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije

Runjić, Vedran, Muzej hrvatskog vatrogastva, Varaždin

Senjanović, dr. sc. Ivo, akademik, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Sikora, Sanja

Sinković, dr. sc. Tomislav, dipl. ing., Šumarski fakultet

Skenderi, dr. sc. Zenun, profesor, Tekstilno-tehnološki fakultet

Skenderović Babojević, Martina

Slapničar, dr. sc. Vedran, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Slivac, dr. sc. Igor, dipl. ing., Prehrambeno-biotehnološki fakultet

Smojver, dr. sc. Ivica, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Smokvina, Miljenko, publicist, Rijeka

Smolčić, dr. sc. Ivan, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb

Soljačić, Ivo

Sorić, Dragan, Brodotrogir, Trogir

Subašić, mr. sc. Damir, dipl. ing.

Sučić, Zvonimir, Greyp Bikes d. o. o., Sveta Nedjelja

Sutlović, dr. sc. Ana, dipl. ing., Tekstilno-tehnološki fakultet

Šafran, dr. sc. Mario, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Šantek, dr. sc. Božidar, dipl. ing., Prehrambeno-biotehnološki fakultet

Šercer, dr. sc. Mladen, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Šestak, dr. sc. Ivana, dipl. ing. agronomije, Agronomski fakultet

Šestan, dr. sc. Ante, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Šporčić, dr. sc. Mario, Šumarski fakultet, Zagreb

Šprem, dr. sc. Nikica, dipl. ing., Agronomski fakultet

Štefanac, Tamara, Hrvatski željeznički muzej, Zagreb

Štefančić, dr. sc. Gordana, Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Šušković, dr. sc. Jagoda, dipl. ing., Prehrambeno-biotehnološki fakultet

Šušnjar, dr. sc. Marijan

Tolj, Jasmina, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb

Tomašić, dr. sc. Vesna, prof. dr. sc., Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije

Trajković, dr. sc. Jelena, prof., Šumarski fakultet, Zagreb

Turkulin, dr. sc. Hrvoje, dipl. ing., Šumarski fakultet

Večerina, Aris, MW Business Advisors, Rijeka

Velić, dr. sc. Josipa, prof. emerita, Rudarsko-geološko.naftni fakultet

Vlainić, Oliver

Vrljičak, Zlatko

Vukelić, Joso, prof. dr. sc.

Vuletić, dr. sc. Dijana, dr. sc.

Zaplatić, dr. sc. Tomislav, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb

Zečić, dr. sc. Željko, dipl. ing. šumarstva, Šumarski fakultet

Zelić, dr. sc. Bruno, dipl.ing.kem.tehnologije, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije

Zimić, Domagoj, Hrvatski registar brodova, Split

Žebec Šilj, dr. sc. Ivana, Institut društvenih znanosti »Ivo Pilar«, Zagreb

Židovec, dr. sc. Vesna, izv. profesor, Agronomski fakultet

Župčić, dr. sc. Ivica, dipl. ing., Šumarski fakultet

POTPORA PROJEKTU

Projekt Hrvatske tehničke enciklopedije financijski podupiru Zaklada Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Končar – Elektorindustrija d. d.

Posebno zahvaljujemo svim suradnicima Enciklopedije koji su, odrekavši se honorara, pomogli odvijanju projekta: Vladimir Andročec, Mario Anžek, Dario Babić, Igor Balen, Štefka Batinić, Ivan Ćatipović, Davor Fulanović, Hrvoje Gold, Marino Grozdek, Zvonko Herold, Duravka Hozjan, Stjepan Jecić, Ivan Juraga, Mithad Kozličić, Sadko Mandžuka, Antun Radonić, Goran Rajić, Estera Rakić, Zvonimir Sučić, Mario Šafran, Mladen Šercer, Tamara Štefanac.

IZVORI ILUSTRACIJA

Fotodokumentacija Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža;

Arhive: 3. maj, ACI, Agronomski fakultet, Arriva grupa, Balon klub Zagreb, BICRO BIOCentar, Borovo, Brodogradilište Punat i Marina Punat, Brodogradilište Viktor Lenac, Brodospas, Brodosplit, Brodotrogir, Cedevita, Croatia Airlines, Cromaris, Čakovečki mlinovi, DIV grupa, Dok-Ing, Duran, Đuro Đaković Grupa, Excelsa nekretnine (Žičara Dubrovnik), Ferro-Preis,  Franck, Galeb, Gracotech grupa, Gradski prijevoz putnika, HRB Dunavski Lloyd – Sisak, Hrvatska pošta, Hrvatska vatrogasna zajednica, Hrvatski astronautički i raketni savez, Hrvatski autoklub, Hrvatski vojnik, Hrvatski zrakoplovni savez, HS Produkt, HSTech, HŽ Putnički prijevoz, Instrumentaria, Jadroplov, Jedinstvo Krapina, Lipovica, Lučka uprava Sisak, Lučka uprava Zadar, Luka Ploče, Luka Rijeka, Luka Split, Luka Vukovar, Miers, MIV, obitelj Despot, obitelj Feletar, obitelj Jenuš, obitelj Klasić, obitelji Kosović i Bonić, Pastor – TVA, Petrokemija, Pliva, Podravka, Presečki grupa, Radež, Rimac Automobili, Saponia, Sardina, Tempus projekt, Tvornica tekstila Trgovišće, TŽV Gredelj, Uljanik, Unitas, Utenzilija, Varteks, WASS, ZET, Zračna luka Dubrovnik;

AD Plastik, AGEFOTO, Arheološki muzej u Dubrovniku, Arheološki muzej u Zagrebu, Arheološki park Andautonija, Autotrans, AZ Crobus, Badische Landesbibliothek Karlsruhe, Bauhaus Archiv, Brodarski institut, CROPIX, Deutsches Museum, Distributivni centar za voće i povrće, Dominikanski samostan u Dubrovniku, Društvo prijatelja dubrovačke starine, Državni arhiv Rijeka, Državni arhiv u Splitu, Dubrovački muzeji, Dvor Trakošćan, Ekomuzej Batana, Ekomuzej Moščenička Draga, Elite travel, Etnografski muzej, Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Fakultet prometnih znanosti, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Farmaceutski botanički vrt Fran Kušan, Foto Mosinger, Fotokolor Vidović, Gallerion, Gradski muzej Karlovac, Gradski muzej Korčula, Gradski muzej Požega, Gradski muzej Varaždin, Harry S. Truman Presidential Library & Museum, Hrvatska kontrola zračne plovidbe, Hrvatski državni arhiv, Hrvatski muzej medicine i farmacije, Hrvatski muzej turizma, Hrvatski pomorski muzej Split, Hrvatski povijesni muzej, Hrvatski savez brodomaketara, Hrvatski školski muzej, Hrvatski željeznički muzej (HŽ Infrastruktura), Institut za more i priobalje, Institut za oceanografiju i ribarstvo, Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, Kulturno-povijesni muzej u Dubrovniku, Library of Congress (Prints & Photographs Division), MediaExMachina, Međunarodna zračna luka Franjo Tuđman, Metropolitan Museum of Art, Ministarstvo kulture RH, Uprava za zaštitu kulturne baštine, Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture RH, MORH, Museo archeologico Oliveriano, Muzej automobila Ferdinand Budicki, Muzej betinske drvene brodogradnje, Muzej Brodosplit, Muzej Dominikanskoga samostana u Dubrovniku, Muzej FBW u Wetzikonu, Muzej Grada Crikvenice, Muzej grada Pakraca, Muzej grada Pazina, Muzej grada Pregrade Zlatko Dragutin Tudjina, Muzej grada Rijeke, Muzej grada Zagreba, Muzej hidrografije Hrvatskog hidrografskog instituta, Muzej hrvatskog vatrogastva, Muzej hvarske baštine, Muzeji i galerije Konavala, Muzej karlovačkog vatrogastva 1871, Muzej ninskih starina, Muzej oldtimera Presečki, Muzej policije, Muzej seljačkih buna, Muzej Slavonije, Muzej sporta, Muzej Turopolja, Muzej Vučedolske kulture, Muzej za umjetnost i obrt, Nacionalna i sveučilišna knjižnica, Narodna knjižnica »Petar Preradović« Bjelovar, Narodni Muzej Zadar, NASA/MSFC, National Archives of Netherlands, National Oceanic and Atmospheric Administration, Naval History and Heritage Command, Pomorski centar za elektroniku, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja, Pomorski muzej Orebić, Pomorski muzej u Dubrovniku, Povijesni i pomorski muzej Istre, Sailing Energy/World Sailing, San Pedro Bay Historical Society, Schweizeriches Militärmuseum Full, Splendor, Spomenička knjižnica i zbirka Mažuranić-Brlić-Ružić, Strojarski fakultet u Slavonskom Brodu, Sveučilišna knjižnica u Puli, Sveučilišna knjižnica u Rijeci, Sveučilište u Dubrovniku, Tehnički fakultet u Rijeci, Tehnički muzej Nikola Tesla, Turistička zajednica općine Brinje, Viktor Klobučar collection, Zavičajni muzej Konavala, Zavičajni muzej Našice, Zavičajni muzej Slatina, Zavičajni muzej Stjepan Gruber, Zbirka Visković u Perastu,  Znanstvena knjižnica Zadar, Zrakoplovno-tehnički centar;

Zvonimir Ambruš, Franko Anić, Ivana Asić, Živko Bačić, Mirko Banjeglav, Vesna Barjaktarić, Gordan Bedeković, Tonči Bernetić, Radmila Biondić, Tomislav Brandt, Ante Brkan, Ingrid Čatić, Jozo Čermak, Hans van Dijk, Nebojša Drljević, Ivica Drusany, Aleksandar Durman, Damir Fabijanić, Stanko Ferić, Rudolf Firšt, Danijel Frka, Ljubo Gamulin, Darko Geci, Antun Gersy, Mladen Grčević, Davorin Habrun, Dubravko Halovanić, Vladimir Horvat, Nina Đurđević, Miljenko Hegedić (Art MediaM), Andrea Holenda, Turčinov Igor, Vladimir Jakolić, Davor Jakovac, Zdenko Jecić, Hucaljuk Josip, Milivoj Hucaljuk,  Ivana Jović, Neven Jović, Josip Jurišić, Zvonimir Katančić, Miljenko Klarić, Mladen Klemenčić, Dražen Kopač, Josip Kopi, Vlado Kos, Zdravko Kosović, Boris Kovačić, Goran Kovačić, Cvijeta Kraus, Dario Kremer, Robert Krog, David Kurti, Šime Lugarov, Anto Magzan, Zrinka Mareković, Tješimir Marić, Božidar Markotić, Ozana Martinčić, Vuk Martinčić, Duško Marušić, Aleksandar Mešić, Nikša Milat, Jure Mišković, Ivan Mravlinčić, Nevenka Nedić, Alexandr Novikov, David Orlović, Miljenko Ožura, Zrinka Panjota, Milan Pavić, Denis Perčić (Reci Da), Dragutin Perković, Goran Pernjak, Stjepan Pervan, Tihana Popović, Jure Ravlić, Kršimir Regan, Drago Rendulić, Ognjen Romac, Dobriša Skok, Rajko Sobat, Danijel Soldo, Ante Sorić, Goran Stanzl, Hana Stepić, Nikola Szege, Nenad Šetina, Josip Škof, Zlatko Šurjak, Marin Topić, Petar Trinajstić, Ante Turkalj, Valentino Valjak, Goran Vranić, Jozo Vranić, Milica Vučemilović, Zoran Vulinović, Dario Vuljanić, Judith Wolf, Marijo Zrna, Zlatko Zrnec, Vilko Zuber, Ante Žuljević, Davor Žunić, Dražen Žuvela;

Oton Antonini, Giordano Bratulich, Vladimir Buday, Danijel Frka, Pavao Gavranić, Damir Hodak, Marijana Jelić, Borko Jurin, Bojan Pešl (crteži)