Geofoto d. o. o., poduzeće specijalizirano za fotogrametrijske i geodetske djelatnosti osnovano 1993. u Zagrebu. U doba kada je osnovano prvo je u Hrvatskoj pružalo uslugu aerofotogrametrijskoga snimanja.
Poduzeće se specijaliziralo za područje digitalne kartografije, analitičkoga fotogrametrijskoga kartiranja, katastarske izmjere i uspostave geoinformacijskih sustava. Posjedovalo je dobro opremljen fotolaboratorij, aerofotogrametrijsku mjernu kameru visoke tehnologije, dva analitička stereoinstrumenta, precizni fotogrametrijski skener, više digitalnih fotogrametrijskih radnih stanica, te snažnu informatičku infrastrukturu. Aerofotogrametrijsko snimanje obavljalo je trima vlastitim zrakoplovima, koji su u šest sati leta mogli snimiti više od 1000 fotografija, a snimao se teren promjera deset kilometara (karte u mjerilu 1 : 40 000).
Geofoto je 2004. za Ministarstvo obrane RH, po standardima NATO-a, započeo snimanje cjelokupnoga hrvatskog teritorija u trodimenzijskoj tehnici. Od 2007. do 2010. bio je jedno od najbrže rastućih poduzeća u Hrvatskoj. Nakon što je 2008. kupio norveško poduzeće ProCaptura, koje je tada postalo Geofoto Scandinavia, stvorio je uvjete za uključenje na zatvoreno skandinavsko tržište geoinformacijskih sustava i digitalne kartografije. Kupnjom ProCapture Geofoto je dobio šansu ovladati i tehnologijom skeniranja te automatskoga generiranja prostornih objekata. Polovica prihoda 2009. dolazila je iz izvoza; poduzeće je osim s hrvatskim državnim institucijama (Državna geodetska uprava, Ministarstvo obrane, Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva) surađivalo i sa stranim europskim vladama (Norveška, Bjelorusija, Ukrajina, Moldavija, Mađarska, Švicarska, Italija, Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Albanija). Na nižoj razini surađivalo je s gradskim poglavarstvima (Zagreb, Rijeka i dr.), te drugim poduzećima i agencijama (Hrvatski centar za razminiranje, Hrvatske ceste, Plinacro, INA, JANAF). Te je godine Geofoto zapošljavao 110 visokoobrazovanih i specijalistički osposobljenih radnika. Uz podružnicu u Osijeku, poduzeće je imalo urede u Londonu, Dubaiju i Pragu, a potpuno ili većinsko vlasništvo uz Geofoto Scandinavia imalo je i u poduzećima Geofoto Beograd, Geodetski zavod Slovenije, u zagrebačkom Infomaxu, makedonskom Geofoto Zenitu i Geofotu BiH. Sva ta poduzeća udružena u grupu Geofoto – International (poslije Geo Gradnja sa sjedištem u Zagrebu) poslovala su zajedno sa sestrinskim poduzećem Geofoto Latinoamerica iz Bolivije. Europska banka za obnovu i razvoj kupila je 2010. nešto manje od 10% vlasničkog udjela u poduzeću. Geofoto je investirani novac namjeravao iskoristiti za još snažniji proboj na tržište Europske unije.
Iste godine Geofoto i talijansko državno poduzeće E-Geos (nekadašnji Telespazio) potpisali su ugovor o tehničkoj suradnji i ekskluzivnom pravu Geofota da obrađuje i distribuira satelitske snimke za 11 satelita u vlasništvu EU-a, za područje središnje i jugoistočne Europe, te još pedesetak zemalja u cijelom svijetu. No zbog posljedica recesije te smanjenja poslovanja s državom poduzeće je sve teže poslovalo, 2013. proglasilo je predstečaj, a u stečaju je od 2018. Od svih društava koje je poduzeće osnovalo danas djeluje jedino Geofoto Incorporated (osnovan 2014) kojemu je temeljna djelatnost u području obrambene industrije (pokriva vojne geoinformacijske sustave i rješenja), no vlastitim zrakoplovima, digitalnim senzorima i opremom za geodetsko mjerenje obavlja i civilni program (aerosnimanje, kartografija i geoinformatika).
N. Frančula, M. Lapaine: Hrvatska geodezija od 1878. do 2003. godine. Geodetski list, 58(2004) 1, str. 15–34.