Cedevita, zaštićeni naziv osvježavajućeg vitaminskog napitka istoimenog poduzeća, sa sjedištem u Zagrebu.
Na mjestu današnjega sjedišta poduzeća, na Borongaju je 1929. sagrađena prva tvornica za proizvodnju dijetetskih proizvoda u Hrvatskoj, podružnica poznatoga švicarskog poduzeća Dr. A. Wander. Bila je to najveća moderna tvornica farmaceutskih i dijetetskih preparata u jugoistočnoj Europi, a zapošljavala je 60 radnika. Glavni je proizvod bio Ovomaltine, suha hrana pripravljena od slada, jaja, mlijeka i kakaa, te vitaminski napitak zasnovan na ekstraktu slada za umjetnu prehranu dojenčadi. Zagrebačka tvornica poslovala je do 1947., kada je nacionalizirana pod nazivom Jugodijetetika. Jugodijetetika je 1959. pokrenula proizvodnju Laktovita, prvoga zamjenskog mlijeka domaće proizvodnje za dojenčad, a poslije i sličnih proizvoda namijenjenih prehrani dojenčadi i djece (Bif, Bebivit, Laktacid, Bebiron), ali i drugih proizvoda (bomboni Pepermint). Radi širenja proizvodnje 1967–69. izgrađeni su novi pogoni.
U razdoblju okrupnjavanja poduzeća, Jugodijetetika je 1969. pripojena zagrebačkom poduzeću → Pliva. Tijekom 1970-ih i 1980-ih njezini su pogoni (RO za proizvodnju dijetetskih i prehrambenih proizvoda) činili jezgru proizvodnje Plivina prehrambenog programa, a uz postojeće razvijen je niz novih proizvoda.
Među proizvodima nastalima u tom razdoblju posebno se ističe vitaminski instantni napitak u granulama Cedevita. Recepturu je 1969. izradio farmaceut Martin Stanković (1932–2012), a proizvodnja je započela 1970. Isprva se Cedevita prodavala u ljekarnama u staklenoj bočici, pakirana zajedno s mjericom za doziranje. Receptura se kontinuirano usavršavala, razvijale su se inačice namijenjene posebnim kategorijama potrošača (Cedevita light, Cedevita kids i Cedevita sport), te osim izvornog okusa naranče, drugi voćni okusi. Od 1971. proizvode se i voćni vitaminski bomboni Cedevita.
Razvijali su se i drugi proizvodi, npr. hrana za dojenčad Nektarmil, Bebimil, Soyamil, Laktomil, hrana za djecu Bebimiks, Bebipapa, dijetetski napitak Vitamalt; gume za žvakanje i dio tvrdih bombona proizvodili su se u Nerežišću, u pogonima dotadašnje tvornice Favorit (proizvodnja pokrenuta 1959. u Poljoprivrednoj zadruzi Nerežišće, u Plivi od 1976., danas u sastavu zagrebačke Aquarius grupe), a čajevi u pogonima dotadašnje tvornice Biljana u Trogiru (osnovana 1947).
U Glini je 1989–91. u sklopu Plivina prehrambenog programa izgrađen pogon za proizvodnju cerealne dječje hrane i ekstrudiranih proizvoda nove linije Vivera (kukuruzne pahuljice Vivera Corn Flakes, miješane žitarice Vivera Probavin). Godine 1997. Pliva je prehrambeni program koncentrirala u dva samostalna poduzeća u njezinu vlasništvu, Cedevita d. o. o. i Vivera d. o. o. Odlukom Plive o napuštanju djelatnosti u tom segmentu, 2001. Cedevita je prodana zagrebačkoj Atlantic grupi, u sklopu koje posluje i danas (od 2019. pod imenom Atlantic Cedevita d. o. o.), a Vivera njemačkom koncernu HiPP Beteiligungs AG, te od 2017. posluje pod imenom HIPP Croatia d. o. o. (167 zaposlenih).
U novome tisućljeću Cedevita je razvoj usmjerila na instantne napitke, te je tržištu predstavljena Cedevita GO!, u inovativnom pakiranju koje sadrži prašak i bočicu s vodom, kao i proizvodi namijenjeni ugostiteljstvu. Nastavljena je i proizvodnja bombona, dok čajeve (Cedevita čaj i Naturavita) od 2016. proizvodi Spider grupa iz Pitomače. Cedevita je 2018. imala 263 zaposlenika.
Z. Milčec: Povjesnica Plive. Zagreb, 1996.
M. Šikić Pogačar, E. Turk, D. Mičetić Turk: History of infant milk formula in Slovenia. Zdravniški vestnik 87(2018), str. 461–472.
Ja trgovac portal, Istraživanje i razvoj – Cedevita
Videozapis, Povijest Cedevite
Aquarius grupa, Povijest
Dr. A. Wander (1929–47)
Jugodijetetika (1947–69)
Pliva, prehrambeni program (1969–1997)
Cedevita (od 1997)