Građevni kombinat Međimurje, građevinsko poduzeće osnovano 1963. u Čakovcu ujedinjenjem nekoliko malih i poduzeća srednje veličine iz Čakovca i okolnih naselja. Spajanjem Građevnog poduzeća Čakovec (osnovano 1945), Građevnog poduzeća Graditelj te ciglanâ poduzeća Naprijed, u Mihovljanu, Šenkovcu (→ Eko Međimurje; sv. 1) i Belici, nastalo je 1963. Građevno poduzeće Međimurje. Iste godine pripojeno mu je poduzeće Zanatski servisi koje je zapošljavalo nekoliko desetaka električara, vodoinstalatera, limara i strojobravara.
Početkom 1970-ih je poduzeće imalo približno 2200 zaposlenih. Ulagalo se u modernizaciju pogona: u ciglani u Šenkovcu sagrađena je nova sušionica, izgrađen je specijalizirani silos za glinu u skladu s tadašnjom najsuvremenijom europskom tehnologijom, ulagalo se u filtar za separaciju šljunka, u modernizaciju strojeva za proizvodnju betona, i dr. Potkraj 1970. otvorena je nova pilana u Čakovcu kao centrala tvornice tesarsko-stolarsko-pilanskoga servisa, opremljena modernim strojevima. Zbog povećane potražnje opeke javila se potreba za tehnološkim osvježenjem proizvodnje građevne sirovine, pa je 1973. u Šenkovcu otvorena ciglana s najsuvremenijom proizvodnjom koja je dosezala 35 milijuna komada opeke na godinu. Poduzeće se sa svojih 20 OOUR-a spojilo 1978. s poduzećem Hidrotehnika Čakovec i njegova tri OOUR-a te je time i posljednje građevinsko poduzeće u Međimurju pripojeno novoj RO Građevni kombinat Međimurje (GK Međimurje). Kombinat je zapošljavao više od šest tisuća radnika, a uz visokogradnju proširio je specijalizaciju na niskogradnju i vodogradnju.
Društveno poduzeće Građevni kombinat Međimurje je 1990. osnovalo 19 dioničkih društava u društvenom vlasništvu (Beton, Gastro Međimurje, Međimurje Visokogradnja, Metalne konstrukcije, Elektroinstalateri, Vodoinstalateri, Centralno grijanje, Soboslikari, Keramičari-Teraceri, IPC, Međimurje-Invest, Međimurje Transport, Međimurje Poslovne usluge, Međimurje Trgovina, Staklari-Podopolagači, Niskogradnja-Hidrotehnika, Zavod za geodetske poslove, Medit Hodošan i Međimurje Stolarija) koja su bila povezana u složeni oblik poduzeća Poslovni sistem GK Međimurje. Nakon razdoblja privatizacije (1992−2000) velika rascjepkanost na mala poduzeća dovela je do gašenja sustava, dok neka poduzeća djeluju i danas.
S. Vejzagić: Tržište i grad: Simbioza poduzeća i općine u Jugoslaviji na primjeru Građevnog kombinata Međimurje – Čakovec (1963.–1981.). Politička misao: časopis za politologiju, 57(2020) 3, str. 121−149.
Građevno poduzeće Čakovec
Poslovni sistem GK Međimurje