Objavljeno: .
Ažurirano: 14. travnja 2025.

grad, veće kompaktno izgrađeno naselje s pretežnim udjelom zaposlenih u sekundarnim i tercijarnim djelatnostima (proizvodnji, trgovini, uslugama, administraciji), s upravnim i društvenim funkcijama više razine centraliteta, većim brojem stanovnika, naglašenom gustoćom po jedinici površine, s reprezentativnim građevinama, u prošlosti i s gradskim zidinama. Ne postoji univerzalna definicija grada, već se kriteriji u pojedinim zemljama utvrđuju na temelju tradicije, lokalnih specifičnosti i pravnog okvira. U hrvatskom i u nekim slavenskim jezicima pojam grada javlja se u dva značenja – kao utvrda (stari grad, tvrdi grad, plemićki grad; otud izvedenice gradina, gradište te posuđenice kaštel, burg, citadela) i kao urbano naselje (često razvijeno iz podgrađa utvrde).

Gradove se klasificira prema nizu urbanoloških kriterija među kojima su najvažniji: geneza (spontani ili planirani nastanak), povijesnost (vrijeme nastanka, slojevitost i etape razvoja), funkcionalna tipologija (npr. vojni, lučki, industrijski, crkveni, sveučilišni gradovi), razina urbaniteta (centralitet funkcija, metropolitanski utjecaj), upravni status (formalni civitet), položaj (makrolokacija i mikrolokacija), veličina (površina i broj stanovnika), morfologija (npr. linearni, kružni, četverokutni, zvjezdasti i spiralni vanjski oblik), planimetrija (ortogonalna, radijalna, koncentrična unutarnja matrica) i tzv. gradski izgled (silueta, dominante, način izgradnje, stilska arhitektura, fortifikacije, postojanje gradskih vrata, komunalne lože i dr.).

Tijekom povijesti gradovi su pripadali najsloženijim civilizacijskim dostignućima, ne samo po tehničko-inženjerskim dometima i umjetničkim kreacijama velikog mjerila već i kao prostori evolucije novih znanja, društvenih, religijskih, gospodarskih, političkih i kulturnih odnosa koji su u posljednjih 11 000 godina obilježili razvoj čovjekova habitusa.

Gradovi u svijetu

Najraniji gradovi javili su se u protoneolitiku s pojavom stacionarnog načina života na Bliskom istoku (Jerihon, prvo naselje s fortifikacijama i zidanim kućama, oko 9000. pr. Kr.) te na području Male Azije (Çatalhöyük, oko 7000. pr. Kr.). Metropole staroga vijeka (počevši od V. tisućljeća pr. Kr.) su: Ur, Uruk, Kiš, Lagaš, Eridu, Babilon, Ašur, Larsa, Nipur, Niniva, Dur-Šarukin, Borsipa (područje Mezopotamije s pripadnošću sumersko-akadskoj civilizaciji, Babiloniji i Asiriji); Memfis, Teba, Ahetaton (Egipat); Perzepolis, Pasargada, Suza (Perzija); Mohenjo Daro (dolina Inda); Knosos, Mikena, Tirint, Troja, Atena, Sparta, Sirakuza, Akragant, Milet, Knid, Olint, Selinunt, Prijena, Efez, Pergam, Aleksandrija, Antiohija (širi prostor antičke Grčke i helenističkog razdoblja); Biblos, Tir, Sidon, Kartaga (Fenicija); Rim, Ostia, Palmira, Timgad, Balbek – Heliopol (Rimsko Carstvo). Najvažniji gradovi islamskoga svijeta su: Meka, Bagdad, Samarra, Kairo, Cordoba, Granada, Istanbul, Isfahan, Samarkand, Buhara, Agra, Delhi. U ranome srednjem vijeku razvoj europskih gradova usporio je (tada su ključni centri Konstantinopol, Ravenna i Aachen); u razvijenome srednjem vijeku najveći je europski grad bila Venecija (oko 200 000 stanovnika), a važni su bili Genova, Pisa, Siena, Pariz, London, Brugge, Prag, Krakow i dr. U renesansno su doba (od XV. st.) primat imali Firenca i Milano, uz niz »idealnih gradova« vojnoga karaktera poput Palmanove. U baroknima XVII. i XVIII. st. na važnosti dobiva obnovljeni Rim s Vatikanom, na sjeveru Amsterdam, kao i nove prijestolnice i vladarske rezidencije poput Lisabona, Madrida, Versaillesa, Karlsruhea, Beča, Berlina, Sankt Peterburga i dr. Prvi europski grad koji je dosegnuo milijun stanovnika bio je London (oko 1800). Tijekom XIX. i XX. st. snažno su se razvijali američki gradovi (Washington, Philadelphia, Chicago, osobito New York koji je dugo držao primat najvećega svjetskoga grada), a u novije je doba težište urbanizacije na istoku Azije.

Danas oko 55% svjetske populacije živi u gradovima (u Europi 74%, u nekim zemljama i više od 90%), pri čemu urbana naselja zauzimaju oko 3% kopnene površine Zemlje. Prema projekcijama UN-a svijet će do 2030. imati 43 megagrada s više od deset milijuna stanovnika, većinom u regijama u razvoju, dok su prijestolnice zapadnoga kruga već sada stagnantne. Najveći svjetski grad trenutačno je Tokyo (37,4 milijuna stanovnika), a slijede ga: Delhi, Šangaj, Sao Paolo, Mexico City, Kairo, Dhaka i Mumbai – svi s više od 20 milijuna stanovnika (2024); u Europi je najveći Istanbul (16 milijuna stanovnika). Najbrže rastuća svjetska metropola je Lagos, a površinom je najprostraniji kineski Chongqing (s konurbacijskim i metropolitanskim područjem od približno 83 000 km2).

Gradovi u Hrvatskoj

Tijekom povijesti status grada je u Hrvatskoj podrazumijevao različite i u pojedinim razdobljima promjenjive atribute: u doba grčke kolonizacije to su bili polisi koji su kovali vlastiti novac, u doba rimske antike određenu razinu urbaniteta imali su municipiji, a puni gradski značaj kolonije (statuse je dodjeljivao car pa je u imenima kolonija redovito sadržana i rodovska atribucija vladara); u srednjem vijeku sva su se biskupska sjedišta smatrala gradovima (u Hrvatskoj ih je bilo 25), zatim su to od XIII. st. tzv. slobodni kraljevski gradovi, ponekad i trgovišta – liberae villae (kojih je bilo 20-ak) te naselja s kodificiranim komunalnim statutima (počevši od početka XIII. st., statute je dobilo čak 50 gradova na Jadranu, a u Slavoniji samo Ilok); na okupiranim osmanskim područjima semiurbani karakter imale su kasabe, a puni gradski značaj šeheri (oba je ranga dodjeljivao sultan pisanim aktom). Od XVIII. st. klasifikaciju gradova i trgovišta utvrđivale su središnje državne vlasti uzimajući u obzir upravnu razinu (npr. središta županija), vojnu važnost (sjedišta generalata i komunitata u Vojnoj krajini), prometnu i trgovačku važnost i dr.

S aspekta urbanološke valorizacije najvredniju skupinu gradova u Hrvatskoj čine planirana i planski utemeljena urbana naselja pravilnih geometriziranih matrica. U doba grčke antike to su: Issa (Vis), Pharos (Stari Grad na Hvaru), Epetion (Stobreč) i dr.; u rimskome sloju ističu se Parentium (Poreč), Iadera (Zadar), Siscia (Sisak), Mursa (Osijek); u srednjem vijeku Korčula, kompleks Maloga i Velikoga Stona, zagrebački Gradec, velike regulacije novih dijelova Dubrovnika, Trogira, Hvara i Raba; renesansni su primjeri planiranja Pag i Karlovac; barokne planirane vojne gradove predstavljaju Bjelovar, Nova Gradiška i osječka Tvrđa; izniman je klasicistički plan Siska i velike historicističke regulacije Zagreba (Donji grad sa Zelenom potkovom), Rijeke (nasipanje obale) i Pule (blokovska struktura); niz novih industrijskih gradova čine u XIX. st. Duga Resa, Đurđenovac i Belišće; u XX. st. Bata-ville (Borovo), San Pietro (Uble na Lastovu), Arsia (Raša), Pozzo Littorio (Podlabin) te nakon II. svj. rata dva posljednja naša planirana grada Ploče i Novi Lički Osik. (→ urbanizam).

Hvar
Foto: Ante Čizmić / CROPIX

Korčula
Foto: Tom Dubravec / CROPIX

Dubrovnik
Foto: Šime Fabris / CROPIX

Karlovac, zvijezda

Ston
Foto:Milan Pavić

Zagreb, Gradec

Regulatorna osnova Zagreba iz 1887., Muzej grada Zagreba (MGZ-2942)

Nacrt Zagreba iz 1923.
Foto: Goran Vržina

U Hrvatskoj danas od 6757 naselja prema administrativnom kriteriju ima 128 gradova (1,9% svih naselja), no određene odlike urbaniteta mogu se prepoznati kod gotovo 300 naselja koja su tijekom povijesti imala gradski karakter, ali su izgubila bitne urbane atribute (npr. u Istri od približno 40 povijesnih gradova formalni gradski status trenutačno ima samo deset naselja). Gradovima se u Hrvatskoj danas smatraju sva županijska središta i naselja s više od 10 000 stanovnika, iznimno i manja mjesta (s barem 2000 stanovnika) ako ispunjavaju dodatne kriterije urbaniteta, osobito povijesne. Samo tri hrvatska grada imaju više od 100 000 stanovnika (najveći je Zagreb sa 767 131), a u gradovima živi 71,75% stanovnika Republike Hrvatske, što je blizu europskoga prosjeka (prema Popisu stanovništva iz 2021).

Pregled razvoja grada Zagreba, širenje gradskog teritorija, Urbanistički zavod grada Zagreba

Hrvatski gradovi prema broju stanovnika, 2025.

Ostali podatci
Što pročitati?

M. Prelog: Grad kao umjetničko djelo. Život umjetnosti, 22–23(1975), str. 4–21.

M. Vresk: Grad u urbanom i regionalnom planiranju. Zagreb, 1990.

M. Altić Slukan: Povijesni atlas gradova I–V. Zagreb, 2003–09.

A. Mohorovičić: Gradovi u Hrvatskoj. U: Hrvatska i Europa – kultura, znanost i umjetnost. Barok i prosvjetiteljstvo, sv. 3. Zagreb, 2003., str. 579–598.

R. Vučetić: Gradovi kontinentalne Hrvatske u srednjoeuropskom kontekstu. U: Zbornik II. kongresa hrvatskih povjesničara umjetnosti. Zagreb, 2007., str. 45–49.

A. Mutnjaković: Idealni grad / The Ideal City. Zagreb, 2012.

R. Vučetić: Rasprostranjenost gradova kontinentalne Hrvatske – obilježja centraliteta. U: Zbornik 3. kongresa hrvatskih povjesničara umjetnosti. Zagreb, 2013., str. 21–24.

Z. Balog: Gradovi kontinentalne Hrvatske. Križevci, 2013.

Z. Balog: Gradovi jadranske Hrvatske. Križevci, 2014.

M. Bilušić, M. Obad Šćitaroci, Z. Karač: Značenje pojma mali povijesni gradovi u Hrvatskoj. Prostor, 28(2020) 2(60), str. 378–389.

M. Prelog: Sudbina grada. Zagreb, 2021.

Iz arhive LZMK-a

GRAD (naselje). Enciklopedija likovnih umjetnosti, sv. 2, 1962., str. 435-441.

GRADOVI (Hrvatska). Enciklopedija Jugoslavije, 2. izdanje, sv. 4, 1986., str.498–507.

GRAD (naselje). Hrvatska enciklopedija, sv. 4, 2002., str. 296-298.; mrežno izdanje, 2013.

GRAD (vlastelinski g., zamak, burg). Hrvatska enciklopedija, sv. 4, 2002., str. 298-300.; mrežno izdanje, 2013.

grad
Pag
Foto: Jure Mišković / CROPIX

Veće kompaktno izgrađeno naselje s pretežnim udjelom zaposlenih u sekundarnim i tercijarnim djelatnostima (proizvodnji, trgovini, uslugama, administraciji), s upravnim i društvenim funkcijama više razine centraliteta, većim brojem stanovnika, naglašenom gustoćom po jedinici površine, s reprezentativnim građevinama, u prošlosti i s gradskim zidinama.

Kategorije i područja
Kategorija
Područje
Uže područje