Središte za obuku HRM, obrazovna ustanova Hrvatske ratne mornarice za obuku časničkoga i dočasničkoga kadra, osnovana 1992. u Splitu kao Mornarički nastavni centar. Nastavlja dugogodišnju tradiciju vojnopomorskoga školstva na području Hrvatske.
Prije osamostaljenja Hrvatske, obrazovanje vojnopomorskih dočasnika i časnika provodilo se u → Centru visokih vojnih škola ratne mornarice Maršal Tito (CVVŠ) u Splitu. Na samom početku Domovinskoga rata kratki mornarski tečajevi održavali su se 1991. u Pločama te 1992. u Puli. Nakon toga pokrenuta je obuka na taktičkoj razini, koju je provodio novoosnovani HRM. Kako bi se rasteretilo zapovjedništvo i operativne jedinice, u vojarni Sv. Nikola (pomorska baza Lora), osnovan je 1992. Mornarički nastavni centar. Pružao je mogućnost izobrazbe na četiri razine: temeljnoj, specijalističkoj, naprednoj i zapovjedno-stožernoj, a nastavni kadar su većinom činili bivši pomorski časnici i dočasnici te predavači CVVŠ-a. Osim općevojnih i vojnostručnih predmeta, održavali su se specijalistički tečajevi, topničko-raketni, minsko-protuminski, podmorničko-protupodmornički, veze, tečaj obalne službe motrenja i obavještavanja i brodostrojarski tečaj. Promjenom sustava vojne izobrazbe, 1997. ustrojena su tri granska učilišta, pa tako i Učilište HRM-a, svako sa svojim časničkim i dočasničkim školama. Učilišta su iste godine ujedinjena u sklopu Hrvatskoga vojnog učilišta, ali zadržavši dotadašnje lokacije (Učilište HRM-a u Lori).
Od 2002. granska su učilišta podređena zapovjedništvima grana, odn. Zapovjedništvu za izobrazbu i obuku HRM-a Petar Krešimir IV., a sva su zapovjedništva podređena Zapovjedništvu za združenu izobrazbu i obuku. Školovanje je 1992−2008. završilo 757 časnika te 952 dočasnika. U sastavu Zapovjedništva 2003. osnovano je Središte za odgoj i obuku mornara, gdje ih se do 2008. obrazovalo nekoliko tisuća.
Naziv Centra 2008. promijenjen je u Središte za obuku HRM-a. Ono je danas temeljna ustrojstvena cjelina HRM-a koja ima zadaću obučavanja mornara po ugovoru, kadeta te časničkoga i dočasničkoga kadra. U Središtu je moguća istodobna obuka do 200 polaznika. Nastavni planovi i programi izrađuju se u suradnji s → Hrvatskim vojnim učilištem Dr. Franjo Tuđman. Provodi i 30 različitih tečajeva, poput pripremnoga tečaja za mirovne misije, tečaja za ovlaštene osobe Obalne straže RH. Sveukupno je za polaznike uređeno devet specijalističkih kabineta: minsko-protuminskog te protupodmorničkog oružja, brodostrojarstva, brodske elektroenergetike, navigacije, pomorstva, radarske tehnike, signalnih sredstava te topničko-raketni, dva poligona, simulator te informatička učionica. Središte raspolaže s pet čvrstih školskih plovila i nekoliko gumenih čamaca za provedbu praktičnoga dijela obuke u širem akvatoriju. Njegov je sastavni dio i Odjel za obuku ronilaca, ustrojen 2008., koji provodi temeljni i napredni tečaj ronjenja, tečaj za voditelja ronjenja, za rukovanje aparatom za davanje kisika unesrećenom roniocu, za vojne kompresoriste, tečaj za ronjenje u nepovoljnim uvjetima i druge tečajeve. Obuku je prošlo više od 500 pripadnika Oružanih snaga RH.
Osim u Središtu, školovanje za potrebe HRM-a provodi se i u suradnji sa Sveučilištem u Splitu. Vojno pomorstvo petogodišnji je integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij, koji se od 2017. provodi na Pomorskome fakultetu u Splitu, za školovanje budućih časnika nautičara i brodostrojara HRM-a.
K. Pribilović: Centar visokih vojnih škola ratne mornarice Maršal Tito. Split, 1985.
Povjesnica Hrvatske ratne mornarice. Split, 2011. str. 378−393.
Mornarički nastavni centar (1992–97)
Učilište Hrvatske ratne mornarice (1997–97)
Hrvatsko vojno učilište (1997–2008)
Središte za obuku Hrvatske ratne mornarice (od 2008)