Uže područje: tradicijska brodogradnja


batana, malena tradicijska brodica jednostavna oblika, ravna dna, nagnutih bokova, oštra pramca te krme s uskim zrcalom na koje se vješalo kormilo pri korištenju jedara. Pogonjena je veslima i jedrom,…

bracera, tradicionalni jadranski drveni teretni jedrenjak. Forma joj potječe od antičkoga teretnog broda navis rotunda, a obrisom je slična → gajeti. Javila se na obalama istočnoga Jadrana u…

bragoc, manji tradicijski obalni jedrenjak istočnojadranskoga priobalja, osobito Istre i sjevernoga Jadrana. Dug je 8 – 13 m, širok 2,5 – 3 m i nosivosti 10 – 20…

Ekomuzej Batana, ekomuzej u Rovinju, koji se bavi istraživanjem, prezentacijom i zaštitom maritimne baštine grada Rovinja, a posebice tradicijske brodice → batane. Temelji se na sudjelovanju lokalne zajednice…

Ekomuzej Mošćenička Draga, ekomuzej osnovan 2012. u Mošćeničkoj Dragi, koji čuva, obrađuje i predstavlja maritimnu baštinu toga dijela Istre. Temelji se na sudjelovanju lokalne zajednice te njezinu identitetu i kulturnome…

Filippi (Filipi), obitelj korčulanskih brodograditelja čiji su potomci osnovali više brodogradilišta duž srednje Dalmacije.

Neki su se pripadnici obitelji oko 1731. iz Lumbarde odselili u Betinu na Murteru, gdje su…

filjuga (filuga), trgovački jedrenjak Jadrana i Sredozemlja XVII‒XIX. st., koji se iznimno rabio i kao ratni, gusarski ili piratski brod. Imala je zdepast, nizak i širok trup s tupim,…

Florio (Cvietić, Cvijetić, Cvietković), pomorska, brodovlasnička i trgovačka obitelj iz Prčanja u Boki kotorskoj. U XVIII. i XIX. st. bila je jedna od vodećih prčanjskih pomorsko-trgovačkih obitelji i jedna…

Foretić, građanska obitelj podrijetlom s Hvara, u XVI. st. razdvojena na višku i korčulansku obiteljsku granu, pripadnici koje su bili, uz brodograditelje i pomorce, trgovci i brodari te klesari…

gajeta, tradicijska ribarska brodica zaobljena trupa, širega pramca i oštrije krme. Osim za ribarenje, služila je za prijevoz ljudi, stoke i različita tereta, čak i za ratovanje. Na Korčuli je…

Gradski muzej Korčula, muzej povijesne i kulturne baštine grada i otoka Korčule osnovan 1957.

Prema ideji povjesničara i arhivista Vinka Foretića (1901–1986) o osnutku Kulturno-historijskoga zavoda u Korčuli, 1946. izrađen…

guc, manja tradicijska brodica blago zaobljene forme zašiljenih krajeva, s ravnom statvom i na pramcu i na krmi, duga 3 do 8 m. Manji su gucevi bili bez palube,…

Jakovčić, Kazimir (Jacovcich, Casimir) (Sušak, 1825 – Sušak, 24. XII. 1913), brodograditelj.

Posjedovao je škver u Martinšćici kraj Sušaka, na mjestu kojega je 1850. izgradio moderno brodogradilište. Gradio…

kaić (kajić), u širem smislu, manja brodica; u užem smislu, pomoćno plovilo na većem brodu ili mala tradicijska brodica. Brodica je bila finijeg pramčana oblika, s krmom koja završava krmenim…

Katarinić (Cattarinich, Cattarini), brodograditeljska i pomorska obitelj s Maloga Lošinja, pripadnici koje su u XVIII. i XIX. st. bili glavni nositelji malološinjske brodogradnje.

Obitelj je već u XVII. …

kuter, manji jedrenjak ili jedrilica s jednim jarbolom. Glavno mu je jedro sošno, iznad njega je razapeta vrška, a na pramcu se nalaze letno jedro, prečka i prečkica. Zahvaljujući visoku…

leut (levut), najveća tradicijska ribarska brodica ili omanji brod istočnoga Jadrana dug 8 – 15 m i nosivosti 8‒10 t. Namijenjen je profesionalnom ribolovu i prijevozu tereta. Sličan…

loger, najveći među malim dvojarbolnim trgovačkim jedrenjacima obalne, kadšto i duge plovidbe.

Hrvatski loger XIX–XX. st. od sredozemnih se izvornika razlikuje izmjerama, jedriljem te kvalitetom izradbe. Izvorno se gradio…

Martinolić, brodograditeljska obitelj koja je djelovala u XIX. i XX. st. u Malome Lošinju.

Najstariji poznati član obitelji Marko, prvotno poslovođa u brodogradilištu obitelji Katarinić, podignuo je 1850. vlastito…

Minak, brodograditeljska obitelj, koja se u Volosko doselila početkom XIX. st. iz Opriča, sela na obroncima Učke, između Veprinca i Lovrana, postavši jednom od najjačih brodarskih obitelji na području…

Muzej betinske drvene brodogradnje, muzej posvećen lokalnoj tradicijskoj drvenoj brodogradnji, posebice umijeću gradnje gajete betinke, osnovan u Betini na Murteru 2015.

Još su 1970-ih, želeći osnovati zavičajni muzej Betine, članovi…

pasara, manja brodica s kosom pramčanom statvom i krmenim zrcalom (kvadar ili pupa kvadra) polukružna ili srcolika oblika. Bokovi i krma su joj punije forme (U rebra), dok je pramac…

pelig, jadranski tradicijski obalni jedrenjak od sredine XVIII. st. do sredine XX. st. Bio je među najbrojnijim trgovačkim brodovima istočnojadranske obale, duž koje je početkom XIX. st.…

Ribarska zbirka Komiža, muzejska zbirka utemeljena 1986. u Komiži na Visu, koja predstavlja ribarsku povijest i brodograđevnu baštinu Komiže.

Komiža je jedno od povijesnih središta ribarstva istočne obale Jadrana. Komiški…

Salamon, Velimir (Zagreb, 7. XI. 1945), brodograđevni inženjer, stručnjak za hrvatsku tradicijsku brodogradnju.

Na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu diplomirao je 1977., magistrirao 1986. te doktorirao 1997.…