Objavljeno: .
Ažurirano: 20. rujna 2024.

Udruženje umjetnika Zemlja, skupina hrvatskih slikara, kipara i arhitekata angažiranoga lijevoga političkog i socijalnog usmjerenja, koja je djelovala 1929–35. Predsjednik je bio arhitekt → Drago Ibler, a tajnik slikar Krsto Hegedušić.

Članovi skupine smatrali su da umjetnost treba postati dostupna svim slojevima društva, a na svoje izložbe uključivali su i umjetnička djela radnika, seljaka i djece. Istupali su protiv larpurlartizma i zagovarali umjetnost kolektiva; prvi su u hrvatsku umjetnost donijeli ideju o sintezi svih likovnih umjetnosti. Potaknuti siromaštvom i neadekvatno provedenom agrarnom reformom, posezali su za temama iz seljačkoga i radničkoga života, često za afirmacijom teškoga rada te općenito kritikom društva. Napuštajući konvencionalno shvaćanje ljepote i akademsku koncepciju slike, težili su tipskomu prikazu te nastojali svoja djela učiniti lako razumljivima i time proširiti krug publike.

Putem arhitekture i urbanizma nastojali su preoblikovati društvo i riješiti probleme loših stambenih uvjeta radnika i seljaka, deficita zgrada javne namjene zagovaranjem javno financiranog socijalnog stanovanja te organizirati gradnju ekonomičnih i funkcionalnih stambenih objekata, što su izložili u knjizi Problemi savremene arhitekture (1932., uredio S. Planić). Surađujući s → Radnom grupom Zagreb (→ E. Weissmann, → V. Antolić, → J. Pičman, → J. Seissel, V. D. Hećimović, Z. Kavurić, B. Teodorović) prikazivali su loše stambene prilike periferije Zagreba i hrvatskih sela, naglašavajući povezanost teškog života većine stanovništva s kapitalističkim uređenjem. Arhitektura Zemlje dio je hrvatske moderne arhitekture u kojoj iznimnu važnost ima djelo D. Iblera.

Snažan utjecaj skupine na događanja u hrvatskoj i jugoslavenskoj umjetnosti i kulturi popraćen je izložbama u Zagrebu (1929., 1931., 1932., 1933), Parizu (1931), Sofiji (1934), Beogradu (1935), na kojima je sudjelovalo 37 autora i tri gostujuće umjetničke skupine s više od 900 izloženih radova. Osim članova Radne grupe Zagreb na izložbama Zemlje sudjelovali su još arhitekti → Drago Galić, → Lavoslav Horvat, → Mladen Kauzlarić, → Stjepan Gomboš i → Zdenko Strižić. Posljednja izložba koja se trebala održati 1935. u Zagrebu zabranjena je policijskom odlukom. Nakon razilaženja 1935. neke od ideja nastavili su razrađivati bivši članovi kao i kasnija umjetnička udruženja (→ EXAT 51, Gorgona, Biafra), a u razdoblju nakon II. svj. rata realizirane su i neke od zamisli iz polja arhitekture i urbanizma, poput otvorenoga grada sa samostojećim blokovima u zelenilu na mjestu prijeratne periferije. Retrospektivne izložbe posvećene Zemlji održane su u Zagrebu u Umjetničkome paviljonu 1971. i u Galeriji Klovićevi dvori 2019., a o njoj je objavljena i knjiga Problem umjetnosti kolektiva – slučaj Zemlja (2019).


Ostali podatci
Što pročitati?

A. Mutnjaković: Arhitekti u »Zemlji«. Čovjek i prostor, 6(1959) 90, str. 7.

B. Gagro, I. Zidić, M. Šolman, Ž. Čorak, I. Reberski: Kritička retrospektiva »Zemlje« (katalog izložbe). Zagreb, 1971.

J. Depolo: Grupa Zemlja. 60. obljetnica. Zagreb, 1989.

P. Prelog: Udruženje umjetnika Zemlja (1929–1935) i umjetničko umrežavanje. Život umjetnosti, 99(2016) 2, str. 28‒39.

Iz arhive LZMK-a

M. Pet.: ZEMLJA. Krležijana, sv. 2, 1993., str.

Udruženje umjetnika Zemlja
Radni sastanak skupine 1935.

Skupina hrvatskih slikara, kipara i arhitekata angažiranoga lijevoga političkog i socijalnog usmjerenja.

Opći podatci
Mjesto osnutka
Zagreb
Godina osnutka
1929.
Godina prestanka rada
1935.
Povezane osobe
Antolić, Vlado,
Galić, Drago,
Gomboš, Stjepan,
Horvat, Lavoslav,
Ibler, Drago,
Kauzlarić, Mladen,
Pičman, Josip,
Planić, Stjepan,
Seissel, Josip,
Strižić, Zdenko,
Weissmann, Ernest
Povezane udruge
EXAT 51,
Radna grupa Zagreb

Kategorije i područja
Kategorija
Područje