Najnoviji članci

arhitektura, djelatnost i umijeće projektiranja građevina i njihova estetskog oblikovanja.

Arhitektura je kompleksna djelatnost koja obuhvaća mnogobrojne grane ljudske aktivnosti od antropologije, ekonomije, povijesti umjetnosti, etike, estetike do medicine, matematike,…

Autor: V. Grimmer
Objavljeno: .
Područje: arhitektura
Kategorija: opći pojmovi

Inženjerski projektni zavod d. d. (IPZ d. d.), organizacija za projektiranje objekata niskogradnje i drugih inženjerskih konstrukcija, osnovana u Zagrebu 1948. s prostorijama u Petrinjskoj ulici 7. Zametak…

Objavljeno: .
Područje: građevinarstvo
Kategorija: poduzeća

Geodetski fakultet, visokoškolska i znanstvena ustanova u sastavu Sveučilišta u Zagrebu, koja obuhvaća sveučilišne preddiplomske, diplomske i poslijediplomske studijske programe u znanstvenom području tehničkih znanosti, polja geodezije. Na Fakultetu …

Objavljeno: .
Područje: geodezija
Kategorija: ustanove

geodetska astronomija, grana astronomije koja se bavi metodama za određivanje geografskih koordinata točke na površini Zemlje i azimuta pravca na Zemlji s pomoću opažanja nebeskih tijela (najčešće zvijezda i Sunca)…

Objavljeno: .
Područje: geodezija
Kategorija: opći pojmovi

Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek, visokoškolska i znanstvenoistraživačka ustanova Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, koja iz područja građevinarstva izvodi sveučilišne studije na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini te stručne…

Objavljeno: .
Područje: arhitektura
Kategorija: ustanove

Hrvatski muzej arhitekture, specijalizirani muzej osnovan 1995. u Zagrebu, koji se bavi prikupljanjem, pohranom i istraživanjem dokumentacije iz povijesti hrvatske arhitekture. Osnovan je proširenjem djelatnosti Kabineta za arhitekturu i urbanizam…

Objavljeno: .
Područje: arhitektura
Kategorija: muzeji

Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije, visokoškolska i znanstvenoistraživačka ustanova Sveučilišta u Splitu, koja izvodi sveučilišne studije na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini u polju građevinarstva, sveučilišne studije na preddiplomskoj i…

Objavljeno: .
Područje: građevinarstvo
Kategorija: ustanove

Elektroprojekt d. d., poduzeće za projektiranje, savjetodavne usluge i inženjering u područjima energetike, vodnoga gospodarstva, zaštite prirode, komunalne infrastrukture, javnih objekata i telekomunikacija, sa sjedištem u Zagrebu.

Osnovano je…

Objavljeno: .
Područje: građevinarstvo
Kategorija: poduzeća

Dilj d. o. o., poduzeće za proizvodnju crijepa sa sjedištem u Vinkovcima, osnovano 1922. kao Parna tvornica crijepa i opeke Braća Bohn. Projektirao ju je Dragutin (Karl) Basler,…

Objavljeno: .
Područje: građevinarstvo
Kategorija: poduzeća

Državna geodetska uprava, državna upravna organizacija koja obavlja upravne i druge poslove koji se odnose na geodetske i katastarske poslove, tj. izrađuje, obnavlja i održava katastar nekretnina, provodi informatizaciju katastra…

Objavljeno: .
Područje: geodezija
Kategorija: ustanove

Izdvojeni članci

građevinski strojevi, strojevi, postrojenja, oprema i uređaji koji služe za građenje i proizvodnju građevnih materijala i elemenata. Mehanizacija radova u građevinarstvu u skladu je s današnjim potrebama s obzirom na…

Objavljeno: .
Područje: arhitektura
Kategorija: opći pojmovi

furnir, tanki listovi drva debljine do 7 mm, proizvedeni tehnikama piljenja, rezanja ili ljuštenja.

Piljeni furnir se danas proizvodi rijetko, jer se takvim načinom izradbe stvaraju veliki gubitci u…

Objavljeno: .
Područje: šumarstvo
Kategorija: opći pojmovi

lebdjelica, vozilo koje se kreće lebdeći iznad površine tla ili vode na zračnome jastuku, tj. sloju stlačenoga zraka koji se s pomoću snažnoga puhala održava između trupa lebdjelice i podloge.…

Objavljeno: .
Područje: zrakoplovstvo
Kategorija: opći pojmovi

Salcher, Peter (Kreuzen, Austrija, 10. VIII. 1848 – Sušak, 4. X. 1928), fizičar, profesor na Mornaričkoj akademiji u Rijeci. Eksperimentalno je dokazao teoriju udarnoga vala.

Na…

Objavljeno: .
Područje: zrakoplovstvo
Kategorija: osobe

torpedo, podvodni projektil s vlastitim pogonom i uređajem za vođenje po smjeru i dubini. Do pojave raketnog oružja bio je važno oružje za uništavanje ciljeva na morskoj površini i ispod…

Objavljeno: .
Područje: vojna tehnika
Kategorija: opći pojmovi

boje i lakovi, veziva dispergirana ili otopljena u organskoj kapljevini ili vodi, koja se zajedno s pigmentima i drugim dodatcima u tankom sloju nanose na površinu materijala, te nakon što…

Objavljeno: .
Kategorija: opći pojmovi

zračni promet, prijevoz putnika, tereta i pošte zračnim letjelicama. Kao posebna prometna grana, u užem smislu podrazumijeva samo prijevoz putnika i robe kao gospodarsku djelatnost, a u najširem smislu obuhvaća…

Objavljeno: .
Područje: zrakoplovstvo
Kategorija: opći pojmovi

Brodarski institut, javna znanstvena ustanova za teorijska i eksperimentalna istraživanja, radove na razvoju brodograđevne industrije, brodarstvo i ratnu mornaricu, osnovana u Zagrebu 1948. kao Brodarski naučni institut. Danas je društvo…

Objavljeno: .
Područje: brodogradnja
Kategorija: instituti

urarstvo, djelatnost i umijeće konstruiranja, izradbe, popravka i održavanja javnih, kućnih i osobnih satova (ura). U užem smislu uglavnom podrazumijeva obrtničku i manufakturnu proizvodnju mehaničkih satova, a u širem i…

Objavljeno: .
Područje: strojarstvo
Kategorija: opći pojmovi

odjeća, odjevni predmeti namijenjeni u prvome redu zaštiti čovjekova tijela od klimatskih i drugih vanjskih utjecaja; među ostalim ulogama ističu se estetska funkcija, predstavljanje pripadnosti pojedinim organiziranim skupinama, izražavanje stava…

Objavljeno: .
Područje: tekstilstvo
Kategorija: opći pojmovi

Jeste li znali?

Po brojnosti i kvaliteti mostova koji su izgrađeni prema njegovim projektima, te općem doprinosu domaćoj i svjetskoj mostogradnji, Krunoslava Tonkovića smatra se najvećim hrvatskim mostograditeljem.
Teorija udarnoga vala Ernsta Macha potvrđena je 1886. pokusima Petera Salchera, profesora na riječkoj Mornaričkoj akademiji.
Preteču modernih aerodinamičnih tunela izgradili su Peter Salcher i John Whitehead 1888. u riječkoj tvornici torpeda, radi snimanja pojava oko objekta u nadzvučnoj zračnoj struji.
Hrvatska spada među nekoliko pionirskih zemalja u svijetu u kojima se sredinom XIX. st. istraživala, vadila i prerađivala nafta. U Europi se ranije naftom zarađivalo jedino u Rusiji, Francuskoj, Rumunjskoj i Njemačkoj.
Luka Rijeka bila je 1913. među deset najprometnijih u Europi.
U Hrvatskoj postoji 112 katastarskih ureda, 3397 katastarskih općina i 14 514 855 katastarskih čestica.
Hvarski prirodoslovac Grgur Bučić prvi je na temelju pokusa, koje je vodio 1867–72., razvio metodu umjetnog uzgoja spužava.
Geotermalna elektrana Velika Ciglena kraj Bjelovara s binarnom tehnologijom najveća je geotermoelektrana toga tipa u kontinentalnoj Europi.
Mehanička olovka, tzv. penkala, koju je Slavoljub Penkala patentirao 1906. te proizvodio u svojoj tvornici, prodana je u više od 100 000 primjeraka diljem svijeta.
Veli Jože, preinačen 1950. u plovnu dizalicu, bio je niz godina najveća takva dizalica u Sredozemlju te je imao odlučujuću ulogu u čišćenju Jadrana i Sueskoga kanala od olupina.
Prvi hrvatski školski brod Margita, izgrađen 1880., bio je ujedno prvi školski brod u Austro-Ugarskoj te jedan od prvih takvih brodova na Sredozemlju.
Najveće zvono u Hrvatskoj je zvono Svetoga Trojstva zagrebačke katedrale, visine i promjera približno 2,2 m, a izlio ga je 1843. Henrik Degen.
Slavonski Brod je 1930-ih s tvornicama Slavonija i Slavex (od 1946. Slavonija DI), bio najveće europsko središte za proizvodnju furnira, uglavnom od slavonskog hrasta.
Dalmatinska cementna industrija činila je više od polovice proizvodnje cementa u Kraljevini Jugoslaviji te izvozila oko 80% svoje proizvodnje širom svijeta.
Poduzeće Đuro Đaković bilo je 1969. najveći proizvođač automatiziranih kotlova Steamblock u svijetu (proizvedeno ih je 613).